How to use the resources
All resources are designed for multiple uses and should be printed on letter-size paper (8.5" x 11").
For effective utilization, please follow these instructions:
1. Print on white paper.
2. Cut out individual icons.
3. Laminate all pages and icons.
4. Attach Velcro to the icons.
Collection: Following Instructions
In these fun activities, students follow the steps to make different kinds of food. It is a fun way of learning important life skills that they will use in the future. First, they have a mat to match what they need to do; then, a mat with the steps which they can paste as they put the parts on the building mat. These are very easy recipes that the students can make with real ingredients using the steps mat, helping them develop independence and important life skills.
-
Following Instructions - Pudding
Regular price $3.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Cheesecake
Regular price $3.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Slushy
Regular price $3.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Waffles
Regular price $4.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Yogurt
Regular price $4.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - S'mores
Regular price $4.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Sandwich
Regular price $5.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Pizza
Regular price $5.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Pancakes
Regular price $4.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Jam Toast
Regular price $4.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Ice cream
Regular price $5.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Hot Dog
Regular price $4.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Hamburger
Regular price $5.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Cookies
Regular price $4.50 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Cereal
Regular price $4.00 CADRegular priceUnit price / per -
Following Instructions - Banana Split
Regular price $5.50 CADRegular priceUnit price / per